Experiment Flokovačka

        "Flokování" - nanášení drobných vláken na jakýkoliv povrch pomocí elektrostatické elektřiny, používaný v řadě průmyslových odvětvích, např.automobilovém, textilním, reklamním, sle také v modelářství k vytváření vlasů, vousů a travních povrchů. Průmyslové flokovačky jsou poměrně drahé, proto se modeláři na celém světě snaží o vlastní výrobu. Bohužel u nás není k dostání jedna z komponent pro výrobu, dle jinak dokonalého návodu na stánkách http://model-railroad-hobbyist.com/magazine/mrh-2010-MarApr/static_grass_applicators a http://model-railroad-hobbyist.com/magazine/mrh-2011-09-sep/static_grass_update, a to generátor negativních iontů od Oatley Electronics. Koupě a dovoz této součásti by výrobu značně prodražil. Takže jsou pokusy s výrobou z lapačů hmyzu a elektrických plácaček u nás dostupných. Pokusil jsem se k tomuto účelu přetvořit ionizér do auta, ale výsledek mě moc nepřesvědčil.


 

 

Pokusil jsem se tedy o výrobu flokovačky napájené přímo ze sítě. Pozor!!! Práce s elektřinou o vysokém napětí a proudu je ŽIVOTU NEBEZPEČNÁ!!! Celé zařízení je umístěno ve vykuchané plastové baterce, nádobka na flokovací materiál je z umělohmotné dózy na potraviny a síťka, uchycená skrytě v dóze, je z čajového sítka. Uvnitř zařízení se skrývá kaskáda kondenzátorů propojovaných diodami v takzvaném kaskádním Delonově - Villardově násobiči. Pro indikaci, že je přístroj pod napětím slouží doutnavka. Tímhle zapojením dosáhneme cca 2500 V, což je dost na vyhození sítě při zkratu, ale málo na postavení trávy, zvláště pak delší. Flokovačka Noch pracuje, dle jejich dokumentace, s 15 kV. Domácí flokovačky fungují od cca 7 kV. Podařilo se mi najít moc hezký návod na stránkách www.railnet.sk. Nakoupil jsem nové součástky a začal tvořit znovu.

Zařízení využívá spojení dvou traf 12V/240V, napětí je následně vyvedeno do násobiče z 20 kondenzátorů. Napájení je 12V střídavé. Nacpat to všechno do baterky je docela problematické. Mnou zakoupená trafa překvapivě dávají na výstupu jen 150 V každé. Nevím proč. Zkusil jsem koupit ještě dvě, víceméně stejný typ, jen bohužel rozměrově o pár mm větší, takže se nevejdou do těla baterky, a ta dávají každé 200 V. Přepočtem z mého udělátka je zdroj na 6,3 kV. Více by bylo lépe, ale funguje celkem hezky i takhle. Protože mi ji přeskakovala jiskra mezi jednotlivými panely na kuprextitové destičce, zalil jsem celý spoj tavnou pistolí. Asi by byl lepší nevodivý elektrikářský lak, ale nemaje ho musí to stačit takto. Funguje to dobře, jiskra nikde jinde nepřeskočí, jenom tam, kde má. Abych se vyvaroval náhodných dotyků sítka a uzemnění, což se mi podařilo celkem 2x při předchozích pokusech, pokaždé s výsledkem výpadku proudu, je výstup zakončen v těle žárovky na mosazném čemsi, co jsem vyhrabal mezi věcmi po otci. Tímto mu posílám dík. Zemnící elektroda je tvořena špendlíkem v dřevěné rukojeti. Po zapojení proudu, indikovaném válcovou diodou s předřadným odporem, přeskakuje mezi elektrodami jiskra na vzdálenost cca 5 mm. Na výstupu je jeden odpor 10M. Nedopatřením se mi podařilo hmátnout si na nevybitý násobič a kopanec byl dost citelný. Pokus s aplikací jsem zkusil na 1 cm dlouhé trávě a spustil se doslova déšť krásně se stavějících vláken. U kratších vláken děšťový efekt není tak výrazný, ale s výsledkem jsem spokojen.

Pokusy s aplikací statické trávy různých velikostí.

 

 

Seznam použitých součástek:
2x trafo 230/12V 2,6 VA
Kondenzátory 20x 10nF/630V
Diódy 20x 1N4007
odpory 1x 10M, 1x předřadný k diodě
LED indikace napájení

Zdroje:

http://www.garbo.org/MRR/sgrass.html

http://model-railroad-hobbyist.com/magazine/mrh-2010-MarApr/static_grass_applicators

http://model-railroad-hobbyist.com/magazine/mrh-2011-09-sep/static_grass_update

http://www.volny.cz/geograf/elektro/konstrukce/ionizat/ionizat.htm