Tamyia 1/35 Pibber

    Po stavbě fiktivního patrol gun boat PGB 789, při reorganizaci přečíslován na 358, jsem objevil stavebnici U.S. Navy PBR 31 MkII od Tamyie. A tak jsem mu pořídil menšího bratříčka. Stavebnice je staršího data, ale stále velmi kvalitní. Smekám před tvůrci jak hezky dokáží zjednodušit originál, aby model stále vypadal realisticky a přitom byl tak snadno složitelný.

    Patrol Boat, River Mark II je označení pro rychlé čluny, sloužící k hlídkové činnosti a bránění přístupu nepřítele na vodní toky v terénu hustě protkaném říční sítí, jak tomu bylo ve Vietnamu. Lodních typů, sloužících v řadách Water Brown Navy, bylo mnohem víc. Zájemcům lze doporučit stránku RiverVet - Don Blankenship's site about River Boats in Vietnam. Člun má sklolaminátový trup, pohon byl zajištěn dvěma propulsními dieselovými motory Detroit Diesel 6V53N každý o výkonu 220 HP pohánějícími vodní trysky Jacuzzi Brothers. Rychlost dosahovala přes 28 uzlů (některé prameny udávají až 35 uzlů). Pro noční boj byly vybaveny radarem Raytheon 1900/W, komunikaci zajišťovaly dvě radiostanice PRC-25FM. Posádku tvořily 4 muži, základní výzbroj 2x kulomet M2HB 12,7 mm Browning, v příďové montáži, vrhač granátů Honeywell MK 18 (40 mm), kulomet M60 7,62 mm, na zádi buď 12,7 mm Browning s keramickým štítem nebo 7,62 mm kulomet. Alternativní a doplňkovou výzbroj představovaly plamenomety, 20 mm děla a minomety. Ve službě byly tyto čluny od roku 1966 do roku 1995. 

   Plán je postavit funkční maketu s minimem funkcí. člun je maličký, moc se do něj nevejde, miniaturizace sice pokročila, ale (alespoň pro mne) je poměrně finančně náročná. Tedy základní osvětlení diodami bez možnosti rozsvěcení a zhasínání na dálku, pohon dvěma upravenými servy. Úprava serva (Turnigy jedno za 99 Kč) spočívá v odstranění zarážky na ozubeném kole a uvolnění středové díry, aby se vyřadil potenciometr, bude li nutná další úprava, ve smyslu odpájení potenciometru a přidání resistorů, se uvidí, pohon Li-Pol baterií.

    Celková nosnost člunu 245 g, hmotnost modelu z krabičky 175 g, celková váha vybavení 115 g. Výpočet je krutý a nekompromisní, ponor bude větší než má být. Jediná možnost snížení hmotnosti vybavení je změna baterie, možná menší přjímač.

    Stavba je zcela bezproblémová, vše lícuje jak má, stopy po vyhazovačích minimální, většinou na místech, kde nebudou vidět. Ježíšek přinesl i sadu leptů od Eduarda, které pro funkční maketu v podstatě nejsou ani třeba, ale jednak přinesou hezký detail, který obzvláštní, a navíc má člověk pocit, že tomu dal víc, i když na kitařskou soutěž to stejně není.  Z planžety použijeme prakticky všechno, některé díly, které se snadno ztratí po odlétnutí z pinzety, by neškodily ve větším počtu. Velmi hezká je sestava montáže dvojčete Browning na přídi. Začal jsem lepit, ale na funkční maketu by asi bylo vhodnější pájení pro větší pevnost spojů, daly by se nahradit i osy uložení v otočném kruhu drátem o patřičném průměru. Nakonec jsem ponechal vše v již slepené podobě a celkem to drží.

    Pak přišel na řadu světlomet, díky miniaturním SMD ledkám se dá vykouzlit ledacos. SMD ledkou je osazen i reflektor na střeše a na stožáru. Poziční světla jsou odbroušena z hranatých ledek do kapky a zasazena do odvrtaných otvorů v místě původních výlisků. Ledkou je osazen i palubní radar v kokpitu.


Elektrorozvod osvětlení

 

    Figury jsem upravil do méně dramatických póz jednak záměnou končetin, jednak za použití Miliputu. V průběhu oživování jednoho vojína došlo nešťastnou náhodou k nenávratnému vyluxování pravé ruky. Nastal čas vyzkoušet vlastní tvorbu končetin.


   Otvory ve dně jsou zaslepeny plastikovou destičkou. Tím prakticky padá možnost pozdější úpravy na tryskový pohon, o kterém jsem původně uvažoval, ale po vyhodnocení svých možností a výrobních schopností, následně upustil. Ze serv jsou vyvedeny normálně hřídele s odstranitelnými lodními šrouby, uložení hřídelí z trubičky je vyvedeno s malým přesahem za záď. Ve vitrínce je pak po sejmutí šroubů nasazen kryt s vyústěním vodních trysek.


Doufám, že se ještě časem dostanu ke stavbě člunu PCF Swift, jehož trup téměř odpovídá tomu, který mi leží doma na skříni, jako motorová jachta.

Domů

Vietnam RIverine Patrol