VIETNAM RIVERINE PATROL

          Po letech autíčkaření jsem se pokusně vrátil zase k lodím. Zatím jen k malým, ale zato funkčním, alespoň trochu.

          V letošním horkém létě, jsem díky zranění svého syna musel trávit připoután na jednom místě, naštěstí u vody. Tak byla podpořena myšlenka, která se zrodila po nostalgické návštěvě Navigy v Borovanech loňského roku. Ze sklepa putovala na světlo stavebnice Sportivnogo katera "Delfin", kterou nám kdysi daroval kamarád, který se přeorientoval na letadla.

          Okamžitě bylo rozhodnuto o kompletní přestavbě. Zůstane trup a nástavba se změní. Po hledání inspirace na internetu, jsem nakonec skončil u fiktivního říčního člunu z Vietnamu. 

          Brown Water Navy – označení pro říční jednotky od dob Americké občanské války, kdy dělové čluny a říční obrněné lodě operovaly na zkalených hnědých vodách řeky Mississipi. Opět pak po zapojení USA do konfliktu ve Vietnamu 1955 – 1975.

          Válka v deltě Mekongu se odehrávala v prostředí, kde operovaly malé skupiny Američanů často ve spolupráci s jihovietnamskými jednotkami. Říční jednotky „Divisions navele d assaut“ organizovali v roce 1950 Francouzi během bojů v Indočíně. Koncem 50 tých let Jihovietnamské námořnictvo vybudovalo říční útočné jednotky - River Assauts Groups „RAGS“, od roku 1961 byli u těchto jednotek američtí poradci. Vybavení bylo mizerné, sestávalo z valné části z prostředků pozůstalých po francouzích. S eskalací konfliktu byl v září 1965 doporučen vznik říční skupiny o 120 lodích . 18.prosince byla zformována Task Force 116. Sestávala z jednoho sta hlídkových lodí, 20 LCT a LST a LSD ( landing craft for troops, landing craft for tanks, landing ship dock) a osmi vrtulníků pro zajištění vzdušného průzkumu a krytí. Lodních typů bylo více, nejznámější je asi PBR – Pibber. Laminátový trup, pohon vodními tryskami, výzbroj 3 x kulomet Browning ráže 12,7 mm, kulomet M60 ráže 7,62 mm, později také vrhač granátů MK19 ráže 40 mm. Díky pohonu tryskami a velmi malému ponoru mohly tyto jednotky operovat ve velmi mělkých vodách.

Nástavba se zrodila z umakartu a plastových obalů od průmyslových výrobků. První proměření, základní náčrty a pak už jen řezání a broušení.

  Podstavec pod kulomet jsem původně chtěl udělat z krytky na nosní sprej, ale nakonec mi připadal moc masivní a tak jsem tuhle variantu zavrhnul.

Panty jsou z plechovek od Coly a čepy jsou udělány z bužírky telefonního drátu, pláty na okna z průhledné folie, tvarované na přípravku pod horkým vzduchem z manželčina vyřazeného fénu. Reflektor je vyroben z koncovky na anténní zástrčku, uvnitř vyložen "zrcadlem" z plechu a osazen vysoce svítivou diodou. Ovládaná je spínačem, který spíná jen po dobu trvání impulsu a tak je použitelný i jako Aldis lampa. Siréna je vyrobená spájením dvou sedlářských nýtků, poziční světla mají kryty z plechu a uvnitř jsou osazeny LED diodami patřičné barvy.

 

  

 

 Barvení akrylátovými autospreji a humbrolkami, patina olej, Humbrol. Osádka je z produkce Dragonu.

   

Loď je poháněna původními elektromotory. Uložení motorů a baterie se mi líbilo, a proto jsem na něm prakticky nic neměnil. Bylo jen nutné převrtat trochu odchýlené uložení hřídelí lodních šroubů. Hřídele jsou vyrobené z drátů do kol, uložení a centrování do šroubů je z upravených niplů.

        FOTOGALERIE

         

Domů PBR Mark II